7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları- SİGRAFİTTO SANATÇISI – AHMET METİN TUNCA

7.Altın Eller Geleneksel Sanat gezimizin 4. gününde, Sigrafitto Sanatçısı Ahmet Metin Tunca ile tanıştık..
Yapmış olduğu çalışmaların max. süresi 3 ay ila 6 ay arasında sürdüğünü öğrendik, kendisini ve kızının büyük titizliklerle hazırlamış olduğu bu sanat eserlerinden sizler için kareler çekme fırsatımız oldu..

Ahmet Bey’in yapmış olduğu resim sanatını görünce bu işe nasıl başladığını sorduk ve kendisinden özgeçmişinin bilgilerini aldık…

“1954 yılında Kütahya’da doğdu. İlk ve Orta eğitimini Kütahya’da tamamladı. Resim sanatına ilgisi okul yıllarında sulu boya ve yağlı boya çalışmaları ile başladı. Lise yıllarında resim öğretmenlerinin teşvikleri ile çalışmalarına devam etti. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu ve 1976 Yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesinde eğitimlerine başladı, bazı nedenlerle eğitimlerini tamamlayamadı.

1981 yılında Köy Hizmetleri, Kütahya İl Müdürlüğü’nde, teknik ressam olarak çalışmaya başladı 23 yıl hizmet sonrası 2004 yılında emekli oldu.

Resim dalında herhangi bir eğitim almayan sanatçı 1998 yılında Kütahya Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği kurslarla 2 yıl çini eğitimi aldı. Çizim sanatlarının birçok dalına ilgi duyan sanatçı farklı dönemlerde yağlıboya çalışmaları, karakalem portre çalışmaları, çinide desen ve portre çalışmaları yaptı. İnce ve ayrıntılı çalışmaları tercih etti. 1980 yılından itibaren çalışmalarıyla yarışmalara ve sergilere katıldı. 1980 yılında Karaoğlu Çelik Sanayi Firmasının düzenlediği desen yarışmasında ve 1982 Yılında Çavuşoğlu Boya Sanayinin (ÇBS) düzenlediği resim yarışmasında finallere katıldı.

Sigrafitto sanatına kızı Gökçen İlay Tunca’nın çalışmalarını izleyerek başladı. Dumlupınar Üniversitesinde Görevli Sayın Lokman ACAR’dan Sigrafitto çalışmaları ile ilgili yardımlar aldı. 2007 yılından bu güne kızı ile birlikte Sigrafitto dalında eserler vermektedir.

Birçok sigrofito eseri yarattı ve kızıyla birlikte hazırladığı kolleksiyonla çeşitli birçok sergiye katıldı. 2011 yılı Temmuz ayında Kültür Bakanlığı tarafından Sigrafitto dalında Geleneksel Sanatlar Sanatkarı ünvanına layık görülerek bu konuda Türkiye’de bir ilk olma başarısına erişti. Sanatçı çalışmalarına halen kızıyla birlikte devam etmektedir.”
Kaynak: http://debretasarim.blogspot.com/2012/09/7-altn-eller-geleneksel-el-sanatlar_18.html

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir