Bor-Alüminyum Alaşımı Zırh

Ülkemizde hep konuşulan bir elemen olmuştur Bor. Şimdi harika bir buluş var; Bor alüminyum bileşiminden, çelikten daha sağlam ve hafif zırh üretildi. Bu yeni zırh, güvenlik güçlerine büyük bir kolay olacağa benziyor.

Türkiye savunmada maden buldu. Bor aliminyumla birleşti; üretilen zırha kurşun işlemedi. Benzerlerinden daha hafif ve sağlam yapıdaki zırhın, özellikle terörle mücadelede güvenlik güçlerine büyük kolaylık sağlaması bekleniyor.

Bor ile aliminyum bileşiminden üretilen zırha kurşun işlemiyor. Bu adım Dünya bor rezervlerinin yüzde 65’ine sahip Türkiye’de yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Yakıttan sağlığa 250’ye yakın sektörde kullanılan maden, yıllarca ihmal edildi. Ham olarak yurt dışına gönderilen bor artık ülkemizde işlenmeye başladı.

Konuyla ilgili konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Bor madeni Allah vermiş taş toprak gibi sattık. Başkası da onun içindeki cevheri keşfedilmemişi keşfedip sattılar. Şimdi bizde bu rezervimizi, keşfedilmemiş alanları keşfediyoruz” dedi.

Benzerlerinden 3 Kat Hafif ve Daha Sağlam

Son yıllarda maden üzerine yapılan çalışmalar ilk meyvelerini vermeye başladı. Kırklareli’deki nanoteknoloji merkezinde alüminyum ile bor birleştirildi ve savunma sanayinde önemli bir buluş ortaya çıktı.

İmal edilen zırh, benzerlerinden 3 kat hafif; üstelik çelikten daha sağlam.

Yakın Mesafeden de Geçit Vermiyor

Buluş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün izlediği denemede yakın mesafeden yapılan atışlara geçit vermedi.

Benzerlerinden daha hafif ve sağlam yapıdaki zırhın, özellikle terörle mücadelede güvenlik güçleri korurken rahat hareket imkanı sağlayacak.

Bileşim, savunma teknolojisinin yanı sıra dayanıklılık gerektiren pek çok alanda kullanılabilecek.

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

1 Yorum

  1. yusuf kaya

    cok sevindirici bir haber.
    havacalik saniyiinde bir an once kullanilmaya baslamasi lazim zira hem hafif hemde dayanikli alasimlarin cok genis ve buyuk onemde kullanim alanina sahip bir sektor. Bugun titanuim gibi elementler kullanilmakta fakat titanuim uretim sureci cok pahali. Butur alasimli bilesikler titanium gibi maddelerin yerini almasi kuvvetle mutemel tabi bununda ulkemizde olmasi ayrica gurur verici.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir