CSS’de Class ve ID arasındaki fark nedir?

ID

Bir HTML dosyasının içeriğinde, sadece bir öğeye verilebilecek bir değerdir id, basite indirgersek, id’ler HTML’de kullandığımız öğenin, nüfus kağıdıdır. Nasıl bizim nüfus kağıdımız sadece bize özelse, ve başkasıyla paylaşamazsak, id’ler de öğeye özeldir ve aynı sayfa içerisinde başka bir öğeyle id’sini paylaşmaz.

Eğer bir proje geliştiriyorsak, verdiğimiz id’yi aynı sayfada birden fazla olmamak koşuluyla istediğimiz kadar kullanabiliriz. Dolayısıyla id’ler site tasarımdan, kodlama aşamasına geçtiğinde, dikkatli kullanılması gereken kimliklendirmelerdir.
ID tamam, peki Class ne?

Demin ki örneğimizden devam edersek, class’lar id’lerden farklı olarak bir sayfa içerisinde istediğimiz kadar kullanabileceğimiz değerlerdir. Id’yi nüfus kağıdına benzetmiştik ya, class’lar bu durumda aynı oda içerisindeki “bütün erkekler”, “bütün kızlar”, “bütün gözlüklüler”, “bütün sarışın, mavi gözlü, şahane hatunlar” kümelerine benzetebiliriz.

id, sayfaların structure’ını oluşturmak için kullanılırlar. (header, content, sidebar, breadcrumb, footer gibi)

class’lar ise id’lerin oluşturduğu yapıya, ek stiller eklemek için kullanılırlar (kullanılmalıdırlar) aynı zamanda tipografik öğelerin de stilizasyonu için class’lar kullanılır. (span, p, quote, code, h1, h2 gibi)

ikisinin uyumlu çalışması kısa css dosyaları ve kolay güncellenebilir xhtml sayfaları demektir…
kaynak

Diğer Konular

2 yorum

  1. diziizle

    Bu konuda ben de baya hata yapıyordum. aynı id’den birden fazla kullanmak falan… Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir