Fiat ve MultiAir teknolojisi

MultiAir, motor yönetimini ve yanmasını iyileştirmek amacıyla Fiat Powertrain Technologies tarafından geliştirilmiş (ve patenti alınmış) bir teknolojidir.

Diğer sistemlerden farklı olarak, supap zamanlaması son derece esnektir.Kammili ve emme supabı arasında elektro-hidrolik itici kullanılmıştır.Emme supaplarının açık kalma süreleri kamın ilk uyartımından sonra ecu tarafından kontrol edilir. Gaz kelebeği olmadan yük kontrolu yapılmaktadır.Volumetrik verim bu yöntemle arttırılmış yakıt ekonomisi sağlanmıştır.

Aynı zamanda yeni MultiAir motorlar, Fiat’ ın çevreye verdiği önemi kanıtlamaktadır. Aynı silindir hacminde geleneksel bir benzinli motorla karşılaştırıldığında MultiAir teknolojili motorun, daha fazla güç (%10 kadar) ve tork (%15 kadar) üretirken, bir yandan da önemli ölçüde daha az CO2 (%10 kadar), daha az partikül (%40 kadar) ve daha az NOx (%60 kadar) yaydığı ölçümlenmiştir. Daha önce 120 beygirlik 1.4 T-Jet motorla satılan Fiat grubu araçlar, MultiAir teknolojisinden fazlasıyla nasiplenmiş ve gücünü 135 beygire çıkartmış.

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir