Google Sevgilileri ve Seo

google_logoİnternet bir gezegen olsaydı Google herhalde uydusu olurdu desek abartmış olmayız sanırım.. Başta sadece bir arama motoruydu şimdi birden fazla koldan adeta etrafımızı sarmış durumda ve günden güne dahada genişletiyor kapsama alanını. İnternette çalışma ortamlarını görenler tabiri yerinde ise ağzı açık kalıyor:)

Google biz webmasterler için çok önemli bir nokta zira onun algoritmaları sayesinde SEO adında bir meslek türedi. Google arama sonuçlarında çıkmak bir maraton yarışında koşmaktan zor belli arama sonuçları için. Sizlere bu makalede bir kaç ip ucu vermek istedim umarım faydalanırsınız.

Bir web sayfanız var görsel olarak dizayn ettiniz html ve css kodları olarakta sayfanızı tasarlardınız. Fakat arama sonuçlarında çıkmıyorsunuz bir türlü yapmanız gereken işlemleri bir kaç adımda anlatalım;

– Meta Etiket Yapılandırması;

  • Sayfanızı meta etiketleri ile tanıtın. Meta etiketleri html kodlarında bulunup <head></head> tagları arasındadır.  Sayfanızdaki her içerik başlık girin.

Örn:<title> Sayfanızın içerikle alakalı uygun başlığı</title>

  • Sonraki adım ise description kısmıdır description ingilizcede tanımlama anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu kısım içerik içinde uygun kelime başlıkları veya içeriği tanıtan bir yazı yazılarak doldurulmalıdır.

Örn: <meta name=”description” content=”Makale veya içeriği tanıtan yazı.” />

  • Son olarak da anahtar kelimeler ile sayfanızı arama motorlarına uygun hale getirin. İlgili anahtar kelimeler konuyla alakalı içerikte geçen veya eş anlamlı kelimeler olmasına dikkat edin.

Örn: <meta name=”keywords” content=”anahtar kelime 1 , anahtar kelime 2, anahtar kelime 3″ />

Google Orion algoritması ile farklı özellikler kazanarak yukarıdaki standart seo yapılandırmasını biraz geride bıraktı. Eskiden içerik sayfalarınızla alakasız olsada meta taglarına aramada çıkmak istediğiniz kelimeleri yazdığınızda ek bir işlem yapmadan (link alımı dışında) çıkabiliyordunuz. Fakat bu yeni algoritma ile biraz daha filitreleniyor sayfalar. İçerik ve meta tagları kıyas ediliyor. Arama motoru botu meta kodları arasındaki her kelimeyi içerikte olup olmadığına alakadar olup olmadığına bakıyor. Farklı bulgu edinirse sayfanızı filitreleye biliyor veya sandbox a ayıradabiliyor. Heleki bu sayfayı illegal olarak linklerseniz. Bu yüzden elinizden geldiğince özgün kolay anlaşılır ve konuyla bire bir bağlı meta etiketleri girmeniz lehinize olacaktır.
Devamı gelecek.. Yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım..
M.E.S.

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

2 yorum

  1. Ertan Dönmez

    Merhabalar hocam. iletişim sayfanız çalışmıyor buradan yazıyorum size. Bu yorumu silersiniz yada onaylamazsınız. http://www.ertandonmez.com sahibiyim. Siteniz ile link değişimi yapmak istiyorum. Bana olumlu yada olumsuz dönüş yaparsanız sevinirim. Saygılarımla.

  2. Avşa Adası

    faydalı bilgiler için çok teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir