İki haftada robot yapmak

Özyeğin Üniversitesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği RoboKamp 2011, 9 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen robot yarışı ve ödül töreniyle sona erdi.Toplam 24 lise öğrencisinin iki hafta boyunca robot yapımı konusunda gördüğü eğitim sonrası düzenlenen yarışmada Türkiye’nin yeni yetenekleri ortaya çıktı. “Hız” ve “tasarım” başlığı altında iki kategoride düzenlenen yarışmanın birincileri Ümraniye Anadolu Lisesi, Çağrıbey Anadolu Lisesi, İzmir Özel Işıkkent ve Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu gruptan çıktı.

Özyeğin Üniversitesi’nin lise öğrencilerinin mühendislik yeteneklerini geliştirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlediği RoboKamp 2011 robot yapım kampı, 9 Temmuz 2011 Cumartesi günü, Özyeğin Üniversitesi, Altunizade Kampüsü’nde düzenlenen robot yarışı ve ödül töreniyle sona erdi.

Ford Otosan/ABB robotlarının gösterisiyle renklenen ve iki hafta boyunca robot yapımı konusunda eğitim gören 24 lise öğrencisinin katıldığı, “hız” ve “tasarım” başlıklı iki kategoride düzenlenen yarışmada Türkiye’nin yeni yetenekleri ortaya çıktı.

Ümraniye Anadolu Lisesi’nden Osman Şekerlen ve Çağrıbey Anadolu Lisesi’nden Erdi Gültekin’in tasarladığı “PICsel” adlı robot 54 saniye 94 salise ile hız kategorisinde birinci oldu ve iki haftada bile büyük işler başarılabileceğini kanıtladı.

Yarışmada İTÜ Anadolu Teknik Lisesi’nden Burcu Denkten ile Çağrı Bey Anadolu Lisesi’nden Gülperi Gümüş’ün tasarladığı “Paytak” isimli robot hız kategorisinde 55 saniye 37 salise ile ikinci gelirken, İstanbul Erkek Lisesi’nden Mustafa Berk Işık ile İTÜ Anadolu Teknik Lisesi’nden Berk İlhan’ın geliştirdiği “Berk Oto” yarışmayı 55 saniye 43 salise ile tamamlayarak üçüncü oldu.

Tasarım kategorisinde ise İzmir Özel Işıkkent Lisesi’nden Mert Alpkoçak ile Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden Uğurcan Bastık geliştirdikleri “TDD” isimli robot ile birinci oldu. Finalde birinciliği kazanan PICsel robotunun mucitlerine IPod armağan edildi. 24 öğrencinin katıldığı programda genel performansa göre ilk üçe giren öğrenciler Özyeğin Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Programı’nda %100 burslu öğrenim görme hakkı kazandılar.

Robot mühendisliğinin temellerine lise çağında adım atıyorlar

Robotların yaşamımıza her gün daha fazla girmesinden yola çıkan Özyeğin Üniversitesi, RoboKamp ile liseli gençleri robot mühendisliğinin temelleri ile tanıştırmayı ve öğrencilerin bu konuya duydukları heyecanı güçlendirmeyi hedefliyor. İlki bu yıl gerçekleştirilen RoboKamp’ın iki haftalık kamp süresi boyunca öğrenciler elektronik, mekanik ve programlama konusunda temel bilgi sahibi olarak mühendislik yeteneklerini geliştiriyorlar.

Görevini yerine getiren robotlar

ÖzÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin verdiği eğitimlerin ana konseptini ise bu yıl “çizgi izleyen minyatür robot” yapımı oluşturdu. Öğrenciler, kendilerine verilen eğitim ve parçalar aracılığıyla siyah zemin üzerine çizilmiş beyaz bir çizgi üzerinde giden robotlar tasarladılar.

Kamp süresince tasarlanan robotlar önce antreman pistinde yarıştırıldı. Bu sayede robotlarını test edip mükemmel hale getiren öğrenciler, 9 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilen final yarışında maharetlerini davetliler, ÖzÜ akademisyenleri ve medya mensupları önünde sergilediler.

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir