Kocaeli Üni. Mekatronik Mühendisliği Öğrencilerinden Bir Başarı

Mekatronik Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Fatih Köse tarafından tasarlanan ve proje danışmanlığını Doç.Dr. H.Metin Ertunç’un üstlendiği İpe Tırmanan Robot Tırtıl Projesi, Türkiye çapında düzenlenen MCU Turkey Mikro Denetleyici Proje Yarışması’nda birçok üniversite bölümünü geride bırakarak kategorisinde Birincilik kazanmıştır. Doğada Mühendis Tırtıl olarak bilinen bir tırtıl türünün yürüyüşünden esinlenilerek yapılan Robot Tırtıl bu özelliğiyle de Biyomimetik Bilim dalına vurgu yapmaktadır.

Özgün tasarımı ile dikkat çeken robotun tasarımı ise şu şekildedir: Öncelikle Mühendis Tırtılın yürüyüş şekli incelenmiş ve bu incelemeler sonucunda ön tasarım yapılarak robotun gerçekleştireceği tüm hareketler belirlenmiştir. Bu tasarım aşaması mekanik tasarım ve elektronik tasarım olarak iki kısımda devam etmiştir.

Mekanik tasarım aşamasında katı modelleme programı ile öncelikle robotun prototipinde kullanılacak malzemelerin 3 boyutlu modelleri çizilmiş ve uygun bir gövde tasarımı üzerinde tüm çizilen parçalar birleştirilerek robotun 3 boyutlu modeli tamamlanmıştır. Çıkarılan 3 boyutlu model üzerinde robot hareketleri simule edilmiştir. Daha sonra 3 boyutlu model üzerinden gerçek prototipi oluşturulmuştur.

Elektronik tasarım aşamasında yarışma çerçevesinde kullanılması zorunlu olan MSP430 Launchpad ana devre (kontrol devresi) olarak kullanılmıştır. Bu kontrol devresi elektronik çizim programıyla tasarlanan bir ara devre aracılığıyla robotla bütünleştirilmiştir. Kontrol devresindeki mikro denetleyici programı C dilinde yazılmıştır.

Yarışmaya sunulan ve incelemeye açık olan proje raporu herkesin faydalanması için ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış ve diğer Üniversite, MYO ve Teknik Liselerdeki öğrenci grupları tarafından ilgiyle karşılanmış ve yapılmasına başlanılmıştır.

Proje takım kaptanı Fatih Köse yaptığı açıklamada desteklerinden dolayı Mekatronik Mühendisliği Bölümüne ve proje danışmanı Doç.Dr. H.Metin Ertunç’ a teşekkürlerini belirtti.

Projeyle ilgili Robot Tırtıl’ın Çalışma Videosu ve raporu aşağıda belirtilmiştir.


Projenin Raporu

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir