Nikon Coolpix 4600 / 5600

Fotoğrafçılığa ilgisi olan ve bu alanda uğraşlara yeni başlayanlar için çok kullanışlı olabilecek bir makineyle yardımcı olacağız. Biz ailecek fotoğrafçı bir babanın evlatları olduğumuz için bu konuda nacizane önerimiz bu işte yeniyseniz Nikon tek tercihiniz olmalı. Sizin için seçtiğimiz bir örnekle açıklamamızı yapalım ;

Nikon Coolpix 4600 / 5600

Nikon giriş seviyesi için çıkartmış olduğu, bas-çek olarak nitelendirilen Nikon Coolpix 2200 and 3200’ün yerini alacak olan Nikon Coolpix 4600 ve Nikon Coolpix 5600 modellerini görücüye çıkarttı. Her iki fotoğraf makinesi de kompakt kasa üzerinde 1,8” LCD ekran barındıran, kırmızı göz engelleme, “D-lighting” teknolojisi ve bir çok ön tanımlı çekim modu içermektedir. İki model arasındaki en bariz fark, çözünürlükleridir. 4600 4MP, 5600 ise 5MP’lik çözünürlüklere sahiptirler. Aralarındaki diğer minik farkları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Nikon Coolpix 4600 ve 5600’ün kutu içerikleri:

2XAA Alkaline Kalem Pil
Bilek Askısı
USB Kablosu
Audio/Video Kablosu
Nikon PictureProject CD-ROM
117 Sayfalık Kullanım Klavuzu


Nikon Coolpix 4600 ve 5600 14MB’lık dahili hafızaya sahip olduklarından, kutu içeriğine hafıza kartı dahil edilmemiş. Dahili hafıza ile en yüksek kalitede 5-7 fotoğraf çekilebiliyor, daha fazlası için mutlaka bir hafıza kartına (Secure Digital) ihtiyaç var.
Kutu içeriğine dahil edilen Alkaline Kalem Piller çok çabuk bitiyor, bunun yerine şarjedilebilen (2300mAh ya da 2500mAh) kalem piller satın almak çok daha fazla fotoğraflar çekilebilmesine olanak tanıyacaktır. 4600 ve 5600, 2000mAh 2XAA pil ile 340 ile 360 kare fotoğraf çekebilmektedir. Kalem pil ile çalışan fotoğraf makinelerini her zaman sevmişimdir.

Ön tanımlı çekim modları (Sahne Modlar) içerisinde bulunan asistanlar sayesinde kolaylık sağlayan çekim modları. Özellikle fotoğrafçılığı yeni başlayan, giriş seviyesindeki kullanıcılar için kullanışlı bir özellik.
D-Lighting özelliğine Nikon dijital flash adı vermektedir. D-Lighting sayesinde fotoğraf içerisinde karanlık kalan alanlar, flash meseafesinin yetmediği alanlar ve ters ışıkta yapılan ışık alamamış karanlık bölgeler aydınlatılmaktadır.(Flash+D-Light Kapalı / Flash+D-Light Açık )

Nikon Coolpix 4600/5600’ün artıları:

İyi Fotoğraf kalitesi
Bir çok ön tanımlı çekim modu
Kullanışlı D-Lighting, Best Shot Selector modları.
Kırmızı göz probleminde tatminkar sonuç.
Menülerin kendi açıklamalarını yapan yardım sistemi
Su altı kılıfına destek
Ortalamanın üzerinde pil ömrü

Nikon Coolpix 4600/5600’ün eksileri:

Düşük ışık altında fokuslama zorluğu / Oto Fokus Asistan ışığının olmaması
Dahili hafıza 14MB’dan daha büyük olabilirdi.
Flash dolum süresi biraz uzun.
Manuel kontroller olmaması
Şarj edilebilir pil yerine normal piller (alkaline) içeren kutu içeriği.

Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir