Photoshop ile nesne renkleri değiştirme

Merhaba arkadaşlar, bu hafta PhotoSHOP köşemizde size fotoğraflarda renk değişikliği hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Çoğumuz gerek web tasarımı yaparken gerek fotoğraflar üzerinde editleme yaparken mevcut resim üzerinde orjinal halini bozmadan nasıl renk değiştirebiliriz sorusunuz sormuşuzdur. Kimileri PhotoSHOP’ta göz rengi değiştirmek ister, kimi bir otomobilin rengini, kimi ev, kimi kıyafet ve özellikle webmaster olan arkadaşlar tema editlerken mevcut taslaklar üzerinde değişik renkler kullanarak yeni tasarımlar çıkarmak isterler. Üzerinde duracağımız bu konu öyle tahmin ediyorum hepsine cevap olaracaktır.

Sizlere iki örnek verebilirim bugün bunlardan birincisi olan PhotoSHOP‘un katmanlarını kullanarak renk değiştirme işlemini anlatacağım diğeri ise Hue-Saturation özelliğidir oda bir sonraki yazımızda…:)

Katman yöntemiyle Göz rengi değiştirme..

Öncelikle gözrengi değiştireceğimiz resmi açıyoruz. Daha sonra Layer menüsü altından NEW sekmesinden Layer i seçerek üzerine yeni bir katman açıyoruz. İlgili değişikliği bu katman üzerinde yapacağız altta orginal resim duracaktır. Daha sonra seçim aracına basılı tutarak dairesel seçim aracını seçiyoruz.

renk-1

Sonra oluşturduğumuz ve ismini gozrengi olarak veridiğimiz katman üzerinde dairesel seçim aracı ile gözler hizasında rengi değişecek noktaları seçiyoruz. (Not: Acemi arkadaşlar için Layer/New/New Layer bu işlemi yaptığınızda Layer 1 olarak açılacaktır katman adı Layer 1 görünür isim verme zorunluluğunuz yoktur fakat isim vermek istiyorsanız layer 1 yazısı üzerine çift tıklayarak ismi değiştirebilirsiniz.)

renk-2

Seçim yapılan noktalara istediğimiz göz rengini verelim.

renk-3

Bu noktada sanki bu ne biçim göz rengi ama olmadıki sözlerini sizlerden duyar gibiyim:) Sabırlı olun daha işimiz bitmedi. İlgili yerleri boyadık fakat asıl olay şimdi şimdi dikkat ettiyseniz sağ kısımdaki kutuda Normal yazan bir yer var renk karıştırıcı olarak kullanırız bu kısmı. Normal yazan kısma tıklayarak Color sekmesine getiriyoruz bakalım sonuç ne olmuş…

renk-5

Gördüğünüz gibi orginal rengini aldı sonra seçim seçimi kaldırarak (ctrl+d) asıl halini görebilir ve gereksiz yerleri gözrengi katamanındayken temizleyip daha güzel bir hal aldırabilirsiniz.

renk-4

Resmin son hali çok hoş değilmi? Sizde benzer yöntemle giysi, göz, araba veya ev vs. fotoğraflarda renk değişikliği yapabilirsiniz.

Diğer Konular

3 yorum

  1. admin Yazar

    renklendirme bir çok alternatif yapılabilir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir