PLUG-IN HİBRİT ARAÇLAR

Plug-in hibrit elektrikli araç (PHEV), plug-in hibrit araç (PHV) veya plug-in hibrit harici bir elektrik güç kaynağı (genellikle normal bir elektrik prizinden) kullanılarak enerji depolayan ve bunun içinde şarj edilebilir piller veya farklı enerji depolama aygıtları kullanılan araçlardır.

Plug-in hibrit araçlar geleneksel hibrit araçlarla karakteristik özellikleri açısından benzerlikler göstermektedirler. Bir elektrik motoru ve içten yanmalı motorlarla kombine çalışırlarken ek bir özellik olarak harici bir elektrik kaynağından şarj olabilmektedirler.

İlgili araçlar sıradan hibrit araçlara göre daha fazla menzile sahip olsalar da bazı dezavantajları da vardır. Örneğin araçların şarj olabilmesi için tasarlanacak olan istasyon sayıları çok az sayıdadır. Birçok farklı tip plug-in hibrit araç üretilirken buna paralel olarak ta şarj istasyonları kurulumu başlamıştır. Farklı markalar farklı çözümler sundukları için ortak bir noktada birleşememektedir dolayısıyla çözümler çeşitlendikçe maliyetlerde bu anlamda artmaktadır.

Plug-in hibrit araçlar konveksiyonel araçlar ile karşılaştırıldığında çevreye daha az zarar veren ve hava kirliliğini önemli ölçüde azaltan taşıtlar olarak karşımıza çıkar. Eğer araç saj istasyonu yenilenebilir enerji santralleri vasıtası ile desteklenecek olursa bu durumu olumlu manada daha ileri seviyelere de taşınabilir. Plug-in hibrit araçların bir başka kolaylığı da evde veya işte herhangi bir priz aracılığı ile şarj edilebilir bir yapıda olan versiyonlarının da bulunmasıdır. Araç şarj edilme süresi şu anda oldukça fazla olsa da bu durumu değiştirecek uygulamalar üzerine çalışmalara devam edilmektedir.

Farklı markalara ait bir kaç araç ismi verecek olursak eğer, Çinli ünlü batarya üreticisi olan BYD Auto’nun 2008 yılında piyasaya sürdüğü F3DM isimli aracından başlayarak, General Motors tarafından üretilen Chevrolet Volt ve sonrasında Toyota’dan Prius Plug-in Hibrit, Ford’dan C-Max Energi, Volvo’dan V70 Plug-in Hybrid, yine Ford’dan Fusion Energi, Suzuki’den Swift Plug-in, Audi’den A1 e-tron, BMW’den i8 gibi araçları bu konsept içinde güzel örnekler arasında sayabiliriz.

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir