Türkiye’nin 100% yerli otomobili olsa ne olur?

Önce DEVRİM arabaları ile açıldı bu kapı, dar bakışlar ve dış güçler etkisiyle belkide tadına varılamadan kapandı. Ardından Anadol çıktı meydana çok sürmedi onunda macerası bir süre kuş türü araçlarımız oldu her ne kadar yabancı olsada; Tofaş’dan Kartal, doğan, şahin vs. Derken ortaya bir İMZA çıktı fakat çıkmasıyla inmesi veya indirilmesi bir oldu. Kaç defa alevledi bu hayal ve kaç defa bir mum gibi söndü.

Peki ya sönmeseydi neler olurdu?
Bir otomobili oluşturan bir çok unsur var bir düşünün onu oluşturan unsurları ver biri için gereken yedek parça ve bunlar için çalışan yan sanayi. Nasıl bir istihdam ortamı oluşur. Heleki bu aracı ithal ettiğimizde ortaya çıkacak tabloyu düşünün. Aracımızın camları var cam sanayi, kaporta ve şasesi var; çelik konstrüksiyon, koltuklarda kullanılan malzemeler, poliüretan, plastik, deri, metal sanayi. Elektrik ve elektronik aksam ile bu sektörler, motor kısmı ap ayrı bir istihtam yuvası, seri üretimde üretilecek bir çok parça, pistonlar, motor yatakları vs. bunların hepsinin bir fabrikada yapılması ve yedek parçalarının üretilmesi. Çok geniş bir istihtihtam alanı olmazmıydı. Aracın fiyatıda muhakkakki ucuz olacaktı diğerlerine göre tercih edilecekti.
Ama ne yazıkki şu ana kadar bir türlü olmadı.. Hayal kuruyoruz sadece.. Hayallerde sürüyoruz yerli otomobilimizi..

Peki siz ne dersiniz?

Diğer Konular

9 yorum

 1. adnan

  güzel bir konuya değinmişsin, gerçekten süper olur. İşsizlik oranı düşer vs vs kisacasi süper ötesi bir durum ama tabiki bir o kadar da zor gibi görünüyor günümüzün şartları gereği.

 2. Ertan Dönmez

  Çok güzel bir noktaya değinmişsin. Şöyle olabilir. Üretim yapılabilir ama sağlam bir otomobil olması gerek iç ve dış dizaynı çok güzel olmalı. Örneğin Audi a6 yada golf’ü türkler üretmiş olsaydı çok iyi olurdu. Bunun fabrikaları kurulacak tabi fabrikaya eleman alınacak. Satış mağazaları temsilcilikler galeriler açılacak. Çok kişi ekmek yiyecek. Bence güzel bir marka ile piyasaya şık tasarımlı ve uygun fiyatlı bir araba çıksa kesinlikle yok satabilir.

 3. Mehmet

  Konu mükemmel. Adnan arkadaşın’da dediği gibi, aslında güzel olurdu. İşsizlik bir nebze olsun azalırdı. Ekonomimiz biraz daha iyi olurdu. İnsanlarımız Yerli arabalarına biner’di, ve yerli araç olduğu için parçaları daha ucuz olur, Bizi’de zorlamazdi 🙂

  Eyw Emin aßi 🙂

 4. Mehemmet

  Ne olacak bir çok firma çullanır baskı yapar kapatılır. Kendi ülkemizden bazı şeeere… ler de bunlardan taraf olur medya konunun arkasını aramayı bırakır (kasıtlı) konu da kapanır… Değilse yerli otomobil yapamayacak bi ülke değiliz…

 5. haber

  Manyak ötesi olur.. Hatta bu konuyla ilgili bir yazıda bizim haber sitelerimizde yazabilirsiniz.

  Kendi otomobilimizi kendimizin yaptığı, ihtiyaç duyulan insan gücünü yine bizim halkımızdan sağlayıp işsizliğe ve dışarı giden milyarlarca dolar paranın Türkiye içerisinde Türk halkını kalkındırdığını düşünsenize..

  Gençtasarımcılar, genç beyinler, Türk Gençleri.. Bunlar hayal değil.. Bunlar dünyayı yönetecek Türk’lerin ayak sesleri..

 6. Mustafa

  Türkiye otomotiv yan sanayisinde dünya liderlerinden biridir.Porsche,mercedes ve Bmw için motor yedek parçası üreten firmalarımız mevcut.Neden kendi markamız ve araçlarımız yok derseniz iş marka imajı ve argeden geçiyor.Bir araç sokaktaki vatandaşın söylediği gibi hadi motorunu yapalım,karoserini yapalım ve bunları birleştirelimden ibaret değildir.Bir otomobil motorunun rakiplerine kafa tutması için çeşitli tekniklerin kullanılması ve ciddi bir araştırma geliştirme süreci gerektirir.Örneğin mercedes 1.6 litrelik yeni bir motoru geliştirmek için 500-750 milyon euro’luk bir kaynağa ihtiyaç duyar.Bununla da bitmez geliştirme aşaması 40 yıllık deneyim ve teknik ekibe rağmen 1 yıldan fazla sürer.Dizel bir motor üretilecekse son teknoloji Common-Rail sistem için patent sahibi olan firmadan izin alınır.Avrupalı patent sahibi firma herkese bu izni vermez.Bu böyle uzar gider bir ülkenin kendi otomobilini üretmesi için en az 10 yıllık bir çalışma ve milyarlarca dolar yatırım gerektirir.Türk müteşebbisleri 10 yıl bekelyip o kadar parayı uzun süreli bir yatırım için harcamaz.Bunun yerine bir banka satın alarak kısa vadede yüksek kazanç elde eder.Hükümet bu konuya el atmadığı sürece bu böyle devam eder gider…..

 7. ahmet

  Mustafa Kardeşim, iyi güzel demişsinde elin korelisi motoru başka firmadan alıp otomobili kendisi üretip bize çatır çatır araç satmıyor mu?

  Bunu bizim yapmamız çok mu zor? Her işin bir başlangıcı vardır. Elbette hükümetin konuya el atması gereklidir ancak biz sessimizi çıkarmazsak, talebimizi, arzımızı yeterince iyi dile getirmezsek..

  Teknoloji demişsin patent demişsin, elin ecnebisi teknolojiyi üretirken, patentini alırken biz ülkemizde saçma sapan şeylerle meşkul ediliyorduk. Eğer iyi yada kötü biz bu işin içine girmezsek, teknoloji geliştirmek için teknoloji ihtiyacını ortaya çıkarmazsak yeni şeyler bulabilmemiz mümkün değildir.

  Kendimden biliyorum, ne zaman bir şeye ihtiyaç duysam oturur yapmaya çalışırım ve o zaman o konu hakkında fikir ve bilgi sahibi olurum. Kendi adıma ürettiğim çözümlerin tamamı durup dururken ortaya çıkmamıştır. Her zaman bir ihtiyaç söz konusu olmuştur. Bu bağlamda biz gençler olarak bir yerden başlamaya çalışırsak bunun ardının geleceğine eminim.

 8. Mustafa

  Ahmet bey yazdıklarınızın altına imzamı atarım.Hepsine katılıyorum . Türk iş adamlarının uzun vadeli yatırımlara sıcak bakmaması otomotiv üretim sektörünün ülkemizde canlanmamasının en büyük sebebi.Umarım dünya lideri bir otomobil firmamız olur.

 9. eren

  ne zaman piyasadan koç ve sabancı gibi esnaf kafalı insanlar çekilir ozaman kendi arabamızı yaparız…sahip olduğunuz sermayeye yazklar olsun ruhsuzlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir