WordPress için tema tasarlamak

Merhaba arkadaşlar wordpress köşemizde bu hafta tema tasarımları konusuna değineceğim. Öncelikle çekirdek arayüzü olarak WordPress 2.9.2 stabil türkçe sürümünü kullanmanızı tavsiye ediyorum. Tema tasarlamadan önce sayfada neler kullanmak istediğinizi planlamanız faydalı olacaktır. Dilerseniz birlikte bir plan hazırlayalım..

WordPress ile tasarlayacağım sayfayı hangi amaçla kullanacağım?
Evet bu konu önem arz ediyor zira sayfanın kullanılacağı alana göre içerik, görsel öğeler ve etkileşim öğeleri(eklentiler) buna göre seçilecek. Sayfanız kurumsal bir yapıda olacaksa mesala ona göre renkler seçilecek, portal olacaksa ona göre zenginleştirilecek. Özetle sayfanın tüm mimarisi buna göre şekillenecek o yüzden öncelikle hedef belirlememiz şart.

WordPress de hangi eklentileri kullanacağım?
Hedefimizi belirledik.. ikinci aşama sayfada ne gibi fonksiyonlar olsun istiyoruz bizim için ne önemli bir kere sayfamızda (all in seo pack “seo için”, stat press “istatistik için”, google sitemap xml “seo için”) gibi eklentiler teknik alt yapıda işimize yaracağından mutlaka olmalı derim. Eğer bir görsel şölen düşünüyorsanız content gallery eklentileri, post tab eklentileri gibi kısımlarla sayfanızı zenginleştirebilirsiniz.

wordpress-logoKonumlandırma nasıl olmalı?
Eklentiler kısmı bitti seçimlerimizi yaptık ve gerekli eklentileri temin ettik varsayalım. Sayfamızı öncelikle en işlevsel şekilde planlamalı kullanımı kolay ve göze hoş gelen şekilde ki bunun için örnek şablonlar internette mevcut işinize yarayacaktır.

Renkler ne olmalı?
Wordpress temanızda renk seçiminiz tamamen hedeflediğiniz alana bakar pastel renkler her zaman güzel neticeler verir.

Şimdilik bu kadar.. Bu konuyu genişleteceğim bir haber teması yapımını burada aşama aşam anlatmayı düşünüyorum tabi sizin taleplerinize bakıyor bu birazda:)

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir