Yeni başlayanlar için wordpress kurulumu

WordPress çekirdek arayüzü kullanıcıları her geçen gün artıyor. Bir dostumun benden ricası üzerine wordpress kurulumu hakkında bilgiler vermek istedim.
Wordpress kurulum işlemi bir kaç aşamadan oluşuyor başlıklar halinde adım adım gidersek sanırım daha rahat anlaşılır.

1. aşama
W
ordpress’i bilgisayarımıza indiriyoruz. Bir ftp programı yardımıyla ki bu konuda size tavsiyem CuteFTP kullanmanızdır. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan bahsetmekte fayda var. Birincisi php altyapıyla çalışan bir sistem kullanacağınız için sunucuzun linux lokasyon olması gerekir. Bir diğer husus ise farklı hosting firmalarında ftpden giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekranlar farklı olabiliyor. Sitenin çalışacak dosyaları (public_html (cpanel kullanan firmalarda böyledir) veya httpdocs (plesk ve directadmin kullannan firmalarda) klasörleri içine atıyoruz. WordPress internetten bilgisayarımıza indirdiğimizde ziplidir onu açarsanız wordpress adında bir klasöre çıkar siz bu klasör içindeki dosyaları (public_html veya httpdocs) içine atacaksınız. WordPress klasörü olarak atarsanız siteyi kurduğunuzda onun www.siteadi.com/wordpress/ şeklinde olur…

2. aşama
Wordpress sayfanız upload edildikten sonra (ftp ile gönderme işlemi tamamlandıktan sonra) size verilen şifreler ile panelinize girip veri tabanı oluşturmalısınız. (buda plesk, direct admin ve cpanele göre çeşitlilik gösteriyor. Googlede kullandığınız panel adı veri tabanı oluşturma yazarsanız detaylı bilgi bulabilirsiniz) veri tabanı kulllanıcı bilgilerini ftp ile gönderdiğiniz dosyalar içinde wp-config-sample.php adında bir dosya var onun içine girip
sunucu adı kısmına localhost
kullanıcı adı: veritabanı-kullanıcıadınız
şifre : veritabanı-şifreniz

bu bilgileri girin ve dosya adını wp-config-sample.php den wp-config.php ye çevirin.

3.aşama

WordPress şu anda sizi bekliyor www.sitenizinadi.com şeklinde girdiğinizde size blog başlı ve mail adresinizi sorar bilgilerinizi girince admin şifresini verir ve giriş yaparsınız. Kurulumu bitirmiş olursunuz..

İnce detaylar
wordpress kurulumu tamamlandıktan sonra ilk olarak şifrenizi değiştirin. İkinci olarak ayarlar kısmına girerek Kalıcı bağlantılarınızı ayarlaryın. Yeni eklentiler edinin. Güzel bir tema seçin. Bunların her birisi geniş konular olduğu için sonraki makalelerde anlatacağım..

Umarım Yazı Yararlı Olur…
M.E.S
Meta Cafe’de bulduğum WordPress Kurulum videosu yazı yetmezse bunun faydası olur sanırım..

Diğer Konular

  • Benzer Yazı Yok

1 Yorum

  1. Enes İLHAN

    Hocam çok teşekkürler. Gerçekten temel anlamda şu bilgiler çok yardımcı oldu. Google’a cpanel veri tabanı yazdığımda gereken bilgileri öğrendim. Şimdi wordpress 2.9.2 Türkçe sürümünüde indirdim içindeki dosyaları /public-html içine attım. Bakalım yapabilecek miyiz 🙂 Tekrar teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir